Každý z nás je součástí přírody a jejího koloběhu, který má své zákonitosti. Abychom byli zdraví, a pro své tělo udělali maximum, můžeme začít už tím, že budeme své denní aktivity rozvrhovat tak, jak našemu tělu vyhovuje nejvíc. TCM popisuje průběh energie v organizmu v závislosti na denním cyklu tzv. Orgánovými hodinami. Ty popisují průběh maxima a minima energie v určitých oblastech organismu v průběhu 24 hodinového cyklu. Pokud často porušujeme biorytmus dle orgánových hodin, případně se snažíme naše tělo obelhat užíváním stimulujících prostředků v čase, kdy bychom měli spát a podobně, můžeme si způsobit řadu nemocí sami. 

 

23. - 1. hodina  

Pracuje žlučník, abychom ho příliš nezatěžovali, neměli bychom pít alkoho a kávu, kouřit a jíst tučná jídla. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí anebo nemohou spát.

 

1. - 3. hodina  

Aktivují se játra. Dle TCM jsou játra peřinou pro ducha - idální je spát, protože se čistí a doplňuje krev. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba dávat pozor, např. při cestování, v této době je nejvyšší výskyt mikrospánku. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, používat tuky, kávu.

 

3. - 5. hodina

V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, rýmu a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

 

5. - 7. hodina

V tuto dobu pracuje tlusté střevo a pokud je vše vpořádku, měli bychom v této době střeva vyprázdnit. Pokud chodíte na velkou jinou denní hodinu, už je to známkou nevyrovnanosti v organizmu. V tuto dobu se vyhněte stresu a spěchu. Probouzení je potřebné postupně, neboť nemocní lidé se právě cítí v tuto dobu velmi špatně. Důležité je pít hodně čaje.

 

7. - 9. hodina  

Dostává se do činnosti žaludek. Proto je důležité se v tomto období nasnídat. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple a to znamená, že se v tuto dobu nesprchujeme chladnou vodou, ani nenavštěvujeme bazény. 

 

9. - 11. hodina  

Je obodbím slinivky břišní a sleziny. V této době nepožívat alkohol! Je dobré ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat se přílišné fyzické činnosti. Můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol. 

 

11. - 13. hodina  

Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum. Pozor na úrazy! Dobrá je procházka nebo krátký spánek.

 

13. - 15. hodina

V tuto dobu pracuje tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

 

15. - 17. hodina  

Pracuje močový měchýř. V této době je důležité být v psychické pohodě a nebýt pod tlakem. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný schopný přijmout vydatné jídlo. Aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.

 

17. - 19. hodina

V činnosti jsou ledviny. V těchto hodinách jsou náchylnější na prochladnutí! Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí, takže musíme hodně pít. 

 

19. - 21. hodina  

Je dobou perikardu (blána okolo srdce). V této době není vhodné řešit emoční záležitosti, naopak je to doba vhodná pro poslech hudby a divadelních her. 

 

21. - 23. hodina  

Doba činnosti „tří zářičů“ (ohřívačů) - dle TCM je to soustava žláz s vnitřní sekrecí.  Ideální doba pro sex!